ROK ŽIDOVSKÉ KULTURY NA KUTNOHORSKU


Prohlídky synagogy v Čáslavi

Stejně jako v roce 2019 chceme letos zpřístupnit synagogu v Čáslavi veřejnosti. V roce 2020 bychom rozšířili počet návštěvních dnů na 20, přičemž by byl zachován stejný formát návštěvních hodin od 9,30 do 16 hodin

Svět čte příběh kutnohorských Židů

Cílem akce bylo čtení ukázek z knih, které mají vazbu na kutnohorskou židovskou komunitu, ze které pocházela a k jejímuž odkazu se vždy hrdě hlásila Dagmar Lieblová. Proto jednotliví účastníci četli ukázky nejen z knihy vzpomínek dr. Lieblové Přepsali se, tak jsem tady, ale také z knih Josefa Bondyho Opuštěná panenka a Terezínské requiem či Citového průvodce po Kutné Hoře od Oty Reinera. Záznam z akce je dostupný zde.

Den židovských památek v Čáslavi

Cílem Dne židovských památek je zpřístupnit a zviditelnit několik desítek památek, synagog a hřbitovů v regionech po celé České republice. Již tradičně se koná druhou srpnovou neděli, která v roce 2020 vychází na 9. srpna. V roce 2019 jsme měli možnost v synagoze v Čáslavi během tohoto dne přivítat více než 200 návštěvníků. Sledujte nás na sociálních sítích.

Dny evropského kulturního dědictví v Synagoze v Čáslavi

Dny evropského dědictví jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise, jejímž cílem je posílení historického povědomí v souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. V loňském roce se jednalo o akci na konec sezóny, kdy jsme v čáslavské synagoze přivítali na 150 návštěvníků. Letos akce proběhne 12. a 13. září. Sledujte nás na sociálních sítích.

Průvodcovský program po památkách a stopách kutnohorské židovské komunity

Cílem programu je během komentované prohlídky města seznámit zájemce (návštěvníky Kutné Hory i místní obyvatele) s místy, která jsou spojená s kutnohorskou židovskou komunitou. Program má stanovenou trasu s procházkou cca na 1,5 hodiny. Rezervace jsou možné prostřednictvím formuláře zde.

Koncert na památku obětí holocaustu

Chceme obnovit tradici koncertů na připomínku kutnohorských obětí holocaustu. Na letošním koncertu vystoupí Fama Quartet, koncertní těleso talentovaných hudebníků evropského formátu, specializují se mj. na skladby terezínských autorů. Proběhne v refektáři GASK v Kutné Hoře. Živý přenos z GASK můžete sledovat 14.6.2020 od 18 hodin. Záznam z koncertu je dostupný na našem kanálu youtube.

Stolpersteine v Čáslavi

Chtěli bychom zahájit tradici instalaci Stolpersteine v Čáslavi. Již je s Günterem Demnigem domluvena tvorba a instalace 7 kamenů na památku rodiny Eisnerových, především v ulici 28. října č.p. 490. Instalace proběhne v Čáslavi 6. září 2020 ve 14:00 v ulici 28. října čp. 490. Více informací na našem facebooku v sekci událostí.

Dokončení rekonstrukce synagogy v Čáslavi 

Po domluvě s vedením ŽO Praha a ve spolupráci se společností MATANA, a.s. jsme připravili projekt na dokončení rekonstrukce synagogy v Čáslavi. Za tím účelem jsme přizvali ke spolupráci talentovaného a renomovaného architekta Tomáše Kodeta, který na základě dokumentace vytvořené Ing. architektem Janem Formanem připravil aktualizovaný plán rekonstrukčních prací. Více se dozvíte v tomto videu.

Představení LARPové hry: Vendula Borůvková - Jude raus

Larp je forma aktivizačního divadla, kde se v základní herní situaci diváci chopí některé z předem charakterizovaných rolí a snaží se do ní projektovat svoje představy o tom, jak by měla jednat. Více se o akci dozvíte zde.

Vzpomínkové pořady k významným osobnostem kutnohorské židovské komunity

Cílem je připomenout zajímavé osobnosti, které pocházely, nebo byly výrazně spojeny s židovskou komunitou na Kutnohorsku (Kutná Hora, Čáslav, Uhlířské Janovice, Malešov). Vzpomínkové pořady budou mít podobu moderované besedy, na které vystoupí potomci dané osobnosti a je to proloženo četbou vzpomínek nebo knih, které s příběhem dané rodiny souvisí. K jednotlivým přednáškám si můžete prohlédnout plakáty níže a nebo na našich sociálních sítích, kde naleznete i odkazy na platformu Zoom, kde budou akce vzhledem k současné situaci probíhat.