ČISTÍME KUTNOHORSKÉ STOLPERSTEINE

autor fotografie: Ondřej Klička
autor fotografie: Ondřej Klička

27. ledna 2021 proběhne v Kutné Hoře od 10 do 17 akce Čistíme kutnohorské Stolpersteine 2021.

Registrace: https://bit.ly/cistime_kutnohorske_stolpersteine

Plakát ke stažení: https://bit.ly/plakat_cistime_Stolpersteine

Fotky z čištění můžete sdílet v události na Facebooku nebo nám je zašlete na info@nfdl.cz. Děkujeme.

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na akci Čistíme kutnohorské Stolpersteine 2021, konané 27. Ledna 2021 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.

Proč akci pořádáme?

Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete v Kutné Hoře téměř 100.

Byly zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové v letech 2015 - 2019 na památku židovských spoluobčanů, kteří se stali oběťmi holocaustu.

Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu.

Co je cílem akce?

Cílem akce je tedy jednak připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou v Kutné Hoře Stolpersteine umístěny, ale také dát široké veřejnosti návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány.

Jak se zúčastnit?

Registrujte se na https://bit.ly/cistime_kutnohorske_stolpersteine a vyberte si kámen/kameny, které vyčistíte.

Kdo se může zúčastnit?

Účast je volně přístupná všem zájemcům.

Jak zvolit kameny?

Je vhodné zvolit si k čištění více kamenů blízko sebe (například v jedné ulici, případně ve skupině ulic) - ale není to podmínka, každý vyčištěný kámen se počítá. Interaktivní mapa kamenů.

Čím čistit?

K čištění používejte čistící leštící pastu na mosaz a ostatní kovy, např. Silichrom (stojí 50,- až 80,-), kterou nanesete na povrch mosazné destičky a hadříkem jemně rozetřete.

Co když čistící prostředky nemám?

Čistící prostředky pro účastníky akce budou zdarma k vyzvednutí v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora) kde bude zřízeno výdejní okénko, kde si můžete vyzvednout (a později také vrátit) sadu s čistícími prostředky od 10 do 17 hodin.

Ve výdejním okénku bude k vyzvednutí také mapka s umístěním Stolpersteine pro náhodné zájemce, kteří se rozhodnou zúčastnit čistě spontánně v den jejího konání, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář.

Mohu na této akci fotit?

Vyčištěné kameny, případně sebe při jejich čištění můžete natočit či vyfotit a vzniklé fotky a videa můžete zaslat na již zmíněný kontaktní mail info@nfdl.cz nebo vložit do události na facebooku.

Následně bude vytvořena prezentace, která bude celou akci dokumentovat.

Jak bylo již zmíněno, tak smyslem akce je nejen připomenout oběti holocaustu v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, ale také dát kutnohorské veřejnosti inspiraci k tomu, jak o památku obětí pečovat trvale.

Budeme rádi, pokud se díky této akci péče o kutnohorské Stolpersteine promění v celoroční projev kvality místní občanské společnosti.