Zahájení Roku židovské kultury na Kutnohorsku LARPové představení Jude Raus!

16.06.2020

13. června 2020 jsme v rámci Roku židovské kultury na Kutnohorsku uvedli představení LARPové hry Jude raus v prostorách bývalého pivovaru v Sedlci.

V těchto dnech je tomu totiž 78 let, kdy byla více než stovkou židovských obyvatel Kutné Hory násilně vyrvána z tohoto města a deportována do Terezína a do dalších koncentračních táborů. Ve dvou transportech AAb a AAd zmizela během pár dnů téměř celá židovská komunita nejen z Kutné Hory, ale i z jejího okolí. Většina z nich byla zavražděna během holocaustu.

V sobotu 13.6. 2020 brzy odpoledne se na realizaci larpového představení Jude raus! sešlo 10 "herců", kteří pod vedením autorky larpu Venduly Borůvkové, ve sklepních prostorách Pivovaru Sedlec u Kutné Hory sehráli dramatické představení doslova sami pro sebe. Rolové hry (larpy) nevyžadují herecké zkušenosti, pouze chuť "hrát si" a vést svou postavu připraveným příběhem spolu s ostatními. Larpy nemají publikum, hra vzniká díky interakci účastníků a pouze pro ně. Přesný průběh ani závěr totiž nejsou přesně definovány a záleží pouze na momentální hráčské sestavě a autentických neopakovatelných rozhodnutích jednotlivých hráčů. Jak je patrné z přiložených fotografií, akce zanechala ve všech účastnících silný emotivní zážitek. Larp Jude raus se záměrně odehrál téměř na den přesně smutného výročí, kdy byla 12.6.1942 většina kutnohorských Židů transportem AAk deportována do koncentračního tabora v Trawnikách, odkud se už nikdy nevrátili...

Realizací Roku židovské kultury na Kutnohorsku navazuje Nadační fond dr. Dagmar Lieblové nejen na celoživotní úsilí dr. Dagmar Lieblové, ale i všech dalších z nemnoha přeživších, kteří brali jako své poslání právě připomínku svých blízkých, zavražděných během holocaustu - rodičů, prarodičů, sourozenců, kamarádů, přátel.

Dalšími akcemi v rámci Roku židovské kultury na Kutnohorsku jsou komentované prohlídky v Synagoze v Čáslavi či po stopách židovské komunity v Kutné Hoře (probíhající od července do září). Na podzim pak proběhne instalace prvních sedmi Stolpersteinů v Čáslavi (2. září - na památku rodiny Eisnerových) a uskuteční se další představení hry Jude raus!. Celý plán akcí Roku židovské kultury na Kutnohorsku můžete sledovat zde na nfdl.cz a na Facebooku a Instagramu.

Projekt Rok židovské kultury na Kutnohorsku realizuje Nadační fond dr. Dagmar Lieblové za podpory Města Kutná Hora, Středočeského kraje a Nadace Židovské obce Praha.