PŘIPOMÍNKA ŽIDOVSKÉ KULTURY NA KUTNOHORSKU


Prohlídky synagogy v Čáslavi

Stejně jako v roce 2020 chceme v roce 2021 zpřístupnit synagogu v Čáslavi veřejnosti. Počet návštěvních dnů i čas návštěvních hodin od 9,30 do 16 hodin bude zachován. 

Svět čte příběh Dagmar Lieblové

Cílem již třetího ročníku akce je čtení ukázek z knih, které mají vazbu na kutnohorskou židovskou komunitu, ze které pocházela a k jejímuž odkazu se vždy hrdě hlásila Dagmar Lieblová. Akce proběhne 19. května od 18:00. Více se o akci dočtete zde. Jednotliví účastníci čtou ukázky z knihy vzpomínek dr. Lieblové Přepsali se, tak jsem tady, ale také z knih Josefa Bondyho Opuštěná panenka a Terezínské requiem či Citového průvodce po Kutné Hoře od Oty Reinera. Záznam z loňské akce je dostupný zde.

Den židovských památek v Čáslavi

Cílem Dne židovských památek je zpřístupnit a zviditelnit několik desítek památek, synagog a hřbitovů v regionech po celé České republice. 

Dny evropského kulturního dědictví v Synagoze v Čáslavi

Dny evropského dědictví jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise, jejímž cílem je posílení historického povědomí v souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. Letos akce proběhne 11. a 12. září. Sledujte nás na sociálních sítích.

Průvodcovský program po památkách a stopách kutnohorské židovské komunity

Cílem programu je během komentované prohlídky města seznámit zájemce (návštěvníky Kutné Hory i místní obyvatele) s místy, která jsou spojená s kutnohorskou židovskou komunitou. Program má stanovenou trasu s procházkou cca na 1,5 hodiny. Program bude realizován od června do září 2021. Sledujte náš facebook.

Koncert na památku obětí holocaustu

Obnovili jsme tradici koncertů na připomínku kutnohorských obětí holocaustu. Na letošním koncertu vystoupí Judita Škodová (violoncello) z Quasi Trio a Vít Chudý (housle) z Escualo Quintet, oba talentovaní hudebníci též působí v renomovaných českých orchestrech. Záznam z loňského koncertu Fama Q je dostupný na našem kanálu youtube.

Stolpersteine na Kutnohorsku

V loňském roce jsme instalovali Stolpersteine v Čáslavi. Na začátku roku 2021 proběhl již třetí ročník akce Čistíme kutnohorské Stolpersteine. Rádi bychom pravidelně organizovali čištění. Zájem občanů při lednovém čištění nás přesvědčil o tom, že i v těchto těžkých časech je možné zorganizovat důstojnou vzpomínkovou akci. Další organizované čištění chystáme na září 2021.

Představení LARPové hry: Vendula Borůvková - Jude raus

Larp je forma aktivizačního divadla, kde se v základní herní situaci diváci chopí některé z předem charakterizovaných rolí a snaží se do ní projektovat svoje představy o tom, jak by měla jednat. Více se o akci dozvíte zde.

Vzpomínkové pořady k významným osobnostem kutnohorské židovské komunity

Cílem je připomenout zajímavé osobnosti, které pocházely, nebo byly výrazně spojeny s židovskou komunitou na Kutnohorsku. Již proběhlé vzpomínkové pořady můžete zhlédnout na našem Youtube kanálu. Plánované akce sledujte zde.

Dokončení rekonstrukce synagogy v Čáslavi 

V letošním roce zahájíme další fázi rekonstrukce synagogy v Čáslavi. Plánujeme i informační panely, které budou v letních měsících dostupné v prostorách synagogy.