Zveme vás na tři říjnové vzpomínkové pořady

05.10.2020

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na tři vzpomínkové pořady, které proběhnou letos v říjnu v rámci projektu Rok židovské kultury na Kutnohorsku, který je realizován za podpory města Kutná Hora, města Čáslav, Středočeského kraje a Nadace Židovské obce Praha. 

Cílem je připomenout zajímavé osobnosti, které pocházely, nebo byly výrazně spojeny s židovskou komunitou na Kutnohorsku (Kutná Hora, Čáslav, Uhlířské Janovice, Malešov). Vzpomínkové pořady budou mít podobu moderované besedy, na které vystoupí potomci dané osobnosti a je to proloženo četbou vzpomínek nebo knih, které s příběhem dané rodiny souvisí. K jednotlivým přednáškám si můžete prohlédnout plakáty vpravo a nebo na našich sociálních sítích.

První vzpomínkový pořad je věnovaný osudům a zejména přátelství fotografa Oty Reinera (1913-1942) a básníka Jiřího Ortena (1919-1941). Oba patřili k mladší generaci kutnohorské židovské komunity a do jejich životů tragicky zasáhl holocaust. Přesto zde zanechali výrazný umělecký odkaz, který vám chce připomenout. Součástí pořadu jsou také úryvky z knihy Citový průvodce po Kutné Hoře a bohatá fotografická dokumentace.

Účinkují: Věra Dvořáková, praneteř Oty Reinera, Hana Ornestová, neteř Jiřího Ortena

Termín: 16.10. 2020 od 17 hodin

Akce se koná online na platformě ZOOM.

Druhý vzpomínkový pořad je věnovaný životnímu příběhu a osudům Karla Roubíčka (1916 - 2004), rodáka z Uhlířských Janovic, který své mládí prožil v židovské rodině v Kutné Hoře, než se po příchodu holocaustu za dramatických okolností dostává až do Jižní Ameriky, kde se postupem času vypracuje na jednoho z nejlepších a legendárních sládků venezuelského pivovaru Empresas Polar. Proslavil se zejména vařením piva obohaceného o výtažky z cukrové třtiny.

Součástí pořadu je také ochutnávka piv z nabídky Empresas Polar.

Přednáší: Ondřej Vávra, prasynovec Karla Roubíčka a znalec a degustátor piva

Termín: 17.10. 2020 od 15 hodin

Akce se koná online na platformě ZOOM.

A třetí vzpomínkový pořad organizujeme ve spolupráci s Klubem vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF a je věnovaný životnímu příběhu a osudům Ivo F. Engländera (1924-1945), příslušníka legendární 311. peruti, se kterou prošel celým jejím putováním z jihu Velké Británie až k Orknejským ostrovům ve Skotsku. Je to fascinující příběh židovského chlapce, který v 15 letech odchází do Anglie, dokončí střední školu a hned po dosažení plnoletostí se přihlásí do RAF, slouží jako střelec - radiotelegrafista na bombardéru B-24 Liberátor a tragicky zahyne během průzkumného letu.

Součástí pořadu je také mobilní panelová výstava a krátký dokumentární film o historii RAF.

Přednáší: Filip Walker Procházka, předseda Klubu vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, autor památníku obětem holocaustu a příslušníků RAF v Trhové Kamenici.

Termín: 18.10. 2020 od 16 hodin

Akce se koná online na platformě ZOOM.

Vstupné dobrovolné: můžete přispět na veřejnou sbírku NFDL: https://www.nfdl.cz/darujte/.