Zahájení sezóny 2022 v nově opravené synagoze v Čáslavi

28.06.2022

Synagoga v Čáslavi je po náročné fázi oprav od 1. července 2022 opět otevřena veřejnosti a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. V synagoze bude opět možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku.

Letošní hlavní průvodcovská sezona v Synagoze v Čáslavi trvá od 1. července do 28. srpna. Otevřeno je vždy od středy do neděle od 10 do 16 hodin. O víkendech se konají komentované prohlídky. Ve dnech 14. července a 14. srpna mají návštěvníci možnost zúčastnit se večerních prohlídek, které probíhají od 18 do 21 hodin. U příležitosti Dne židovských památek, který se koná v neděli 14. srpna, bude veřejnosti představen 3D model synagogy v Čáslavi.

V synagoze je umístěna výstava Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku, která na třinácti panelech popisuje historii a osudy místní židovské komunity a také příběh samotné synagogy, jedinečné stavby maurské secese, od Wilhelma Stiassnyho, architekta evropského významu. Kromě samotného architekta představuje výstava významné osobnosti, které z místní židovské komunity pocházely, anebo k ní měly úzkou vazbu.

Mimo hlavní letní sezónu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si synagogu také v rámci Dnů evropského kulturního dědictví (17. a 18. září).

Návštěvníci však nemusí setrvat pouze v Čáslavi. Po komentované prohlídce synagogy a prohlédnutí výstavy se mohou zúčastnit ještě komentovaných procházek po Kutné Hoře po stopách kutnohorských Židů. Termíny prohlídek zveřejňuje Nadační fond dr. Dagmar Lieblové na svém facebookovém profilu a webových stránkách a také na webových stránkách synagogy v Čáslavi.