Slavnostní odhalení prvních Stolpersteine (kamenů zmizelých) v Čáslavi na památku rodiny Eisnerových

31.08.2020

V Čáslavi se v neděli 6.9. ve 14 hodin v rámci Evropských dnů židovské kultury uskuteční slavnostní odhalení Stolpersteine, tedy kamenů zmizelých na památku rodiny Eisnerových. Kameny budou instalovány před domem v ulici 28. října č.p. 490 díky společnému úsilí Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a města Čáslav.

Rodina Eisnerových bydlela v ulici 28. října čp. 490 v Čáslavi, kde byla i ordinace doktora Eisnera, která byla však zanedlouho po vzniku Protektorátu Čechy a Morava uzavřena vzhledem k původu pana Eisnera. Eisnerovi měli tři děti. V době, kdy začala platit přísná pravidla pro židovské obyvatele, paní Eisnerová onemocněla a na následky nemoci zemřela. Doktora Eisnera posléze zatklo gestapo a byl odvezen do Terezína, kde později také tragicky zemřel. Děti pak byly v péči prarodičů do roku 1942, kdy byly deportovány do Terezína a dále do některého z vyhlazovacích táborů.

Kameny zmizelých za rodinu Eisnerovu jsou v Čáslavi první položené Stolpersteine. Nadační fond dr. Dagmar Lieblové ve spolupráci s městem Čáslav tak chtějí uctít památku rodiny židovského původu, která se jako většina členů židovské komunity do Čáslavi po 2. světové válce již nevrátila.

"Původně jsme plánovali položení a odhalení kamenů za přítomnosti autora projektu Stolpersteine pana Guntera Demniga. Ten však vzhledem k nastalé pandemii onemocnění COVID-19 svou účast nemohl přislíbit," říká Marek Lauermann, ředitel Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové. Stolpersteine, česky kameny zmizelých, jsou speciální kameny s mosazným povrchem, které se instalují na chodník před dům, kde žila oběť holocaustu a nacistického režimu. V chodníku jsou umístěny zcela záměrně proto, aby o ně lidé zavadili očima a sklonili se k přečtení textu. První kámen byl položen v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem autorem projektu Gunterem Demnigem. Od té doby je Demnig instaluje po celém světě. V České republice byl první kámen umístěn v roce 2008 v Praze.

"V loňském roce jsme instalovali Stolpersteine v Kutné Hoře přímo s panem Demnigem. Je nám líto, že nemohl osobně opět přijet. Kameny na památku rodiny Eisnerovy jsou již v Čáslavi a budou brzy instalovány. Zveme všechny na jejich odhalení v neděli 6. září ve 14 hodin přímo před dům, kde rodina Eisnerova žila, tedy do ulice 28. října čp. 490," doplňuje Lauermann. Více informací je možné najít na sociálních sítích.

Za fotografie děkujeme panu Ing. Havlíčkovi.