Pozvánka na Larp Jude raus! v Kutné Hoře

24.05.2020

Registrace probíhá na bit.ly/larp_nfdl do 6. června 2020.

U příležitosti smutného 78. výročí deportací kutnohorských Židů si vás dovolujeme pozvat k aktivní účasti na uvedení larpu či jinak řečeno rolové hry Jude raus!, která se bude konat v sobotu 13. června od 13 hodin v prostorách bývalého pivovaru v Kutné Hoře - Sedlci (v případě velkého zájmu se uskuteční druhé představení od 16 hodin) a bude trvat cca 2 hodiny.

Její autorka Vendula Borůvková (mj. šéfredaktorka časopisu 100+1 historie a nositelka Ceny Magnesia Litera 2019 za beletrii pro děti a mládež) ji před několika lety připravila přímo pro iniciativu Čáslavská synagoga a nyní ji opět osobně povede.

Rolové hry (larpy) nevyžadují herecké zkušenosti, pouze chuť "hrát si" a vést svou postavu připraveným příběhem spolu s ostatními. Larpy nemají publikum, hra vzniká díky interakci účastníků a pouze pro ně. Přesný průběh ani závěr totiž nejsou přesně definovány a záleží pouze na momentální hráčské sestavě a autentických neopakovatelných rozhodnutích jednotlivých hráčů. Konflikty nejsou řešeny fyzicky, ale různými zástupnými mechanismy a definovány jednoduchými pravidly. Deset účastníků hry se zhostí rolí gymnazistů a obyvatel jednoho domu na samém konci druhé světové války a projdou si morálními dilematy doby.

Téma hry simuluje reálnou válečnou situaci, jak se mohla udát kolem poledne 18. dubna 1945, kdy na Kolín už počtvrté zamířily spojenecké bombardéry, aby bombardovaly místní vlakové nádraží a továrny okolo. Lidé z okolí raději utíkaly do krytů - pamatovali si moc dobře, jak Spojenci bombardovali kolínské nádraží a továrny loni v srpnu a prosinci. Bomby snad pro výstrahu, snad omylem dopadaly i do polí blízko Kutné Hory - mezi Neškaredice, Církvice a Třebešice. Šířila se panika a nejčernější obavy. Kdo ví, zda se američtí letci nespletou a nezacílí svůj útok i na okolní města? A právě v tomto okamžiku začíná příběh fiktivních postav.

Do sklepa jednoho z činžáků proto míří nejen jeho obyvatelé a jejich přátelé, ale i protektorátní policista Beránek, který se právě nacházel poblíž. Dveře se neprodyšně uzavírají, siréna venku hlásí stav nejvyššího ohrožení. Když se však lidé rozkoukají, čeká je velké a dosti nemilé překvapení: ve sklepě se schovávají také jejich dva bývalí sousedé: sourozenci Polackovi. Židé. Před válkou obývali s rodiči celé jedno patro, v červnu 1942 však museli spolu s ostatními nastoupit do transportu směr Terezín. Co tady dělají? Utekli! A je jasné, že někdo z domu jim musí pomáhat. Kdo? Lidé uvěznění v krytu se po sobě podezíravě dívají. Udají uprchlé Židy gestapu? Nebo budou riskovat vězení a oprátku? A jak se zachová Beránek? Polackovy před válkou dobře znal, jenže teď je zástupcem protektorátní policie... Mladá novomanželka Terezie Lánská zase zjišťuje, že luxusní byt, který se svým mužem obývá, patřil dříve Polackovým. A způsob, jak k němu advokát Lánský přišel, zdaleka nebyl košer...

V napjaté situaci vyplouvají na povrch staré křivdy, lidské slabosti, podlost a zbabělost. Ale také láska, smysl pro čest, spravedlnost, hrdinství. Co se mezi dvanácti postavami stane, než se znovu otevřou dveře krytu? Vydají své sousedy na smrt nebo jim pomohou přežít?

Hra trvající zhruba hodinu a půl nabízí přibližně stejný počet mužských a ženských rolí (10 - 12 postav). Některé z nich jsou výrazně aktivnější (pro extroverty) a mají přímý vztah k utváření příběhu. Ostatní mohou tedy do děje zasahovat dle svého naturelu (tj. vhodné i pro introvertnější typy).

Pokud vás tato akce zaujala a chcete se jí aktivně zúčastnit, potom se zaregistrujte nejpozději do 6. 6. 2020 zde. Následně vám budou zaslány další instrukce a informace důležité pro vaši účast na této netradiční připomínkové akci na oběti holocaustu. Bez předchozí registrace není možné se hry zúčastnit.