Letní sezóna 2023 v restaurované synagoze v Čáslavi

08.06.2023

Synagoga v Čáslavi je po další náročné fázi oprav od 1. července 2023 opět otevřena veřejnosti a láká návštěvníky na komentované prohlídky a výstavu. V synagoze bude opět možné vidět výstavu Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku, doplněnou o 3D modely čáslavské a kutnohorské synagogy.

Letošní hlavní průvodcovská sezóna v Synagoze v Čáslavi trvá od 1. července do 31. srpna. Otevřeno je vždy od středy do neděle od 10 do 16 hodin. O víkendech se konají komentované prohlídky. V některých dnech, které budou upřesněny, budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se večerních prohlídek, které probíhají od 18 do 21 hodin.

V letošním roce budou moci návštěvníci obdivovat především nově zrestaurovaný dřevěný kazetový strop nad hlavním sálem a také interiérovou ornamentální výmalbu nad ženskou galerií.

V synagoze je i letos umístěna výstava Dějiny Židů v Čáslavi a na Kutnohorsku, která na třinácti panelech popisuje historii a osudy místní židovské komunity a také příběh samotné synagogy, jedinečné stavby maurské secese, od Wilhelma Stiassnyho, architekta evropského významu. Kromě samotného architekta představuje výstava významné osobnosti, které z místní židovské komunity pocházely, anebo k ní měly úzkou vazbu.

Mimo hlavní letní sezónu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si synagogu také v rámci Dne židovských památek (13. srpna), Evropských dnů židovské kultury (3. září), Dnů evropského kulturního dědictví (17. a 18. září) a Dnů architektury (30. září a 1. října). Kromě prohlídek je připraveno několik společenských a kulturních akcí, například koncert dámského klezmerového uskupení Nešama (24. srpna), koncert David Dorůžka Trio v rámci festivalu Věčná naděje (9. listopadu) a instalace 7 dalších Stolpersteine v Čáslavi (plánováno na přelom září a října).

Zájemci o dějiny židů na Kutnohorsku však nemusí setrvat pouze v Čáslavi. Kromě komentovaných prohlídek synagogy a prohlédnutí výstavy se mohou zúčastnit ještě komentovaných procházek po Kutné Hoře po stopách kutnohorských Židů, které se konají ve dnech 26. a 27. července a 21., 22., 28. a 29. srpna od 15 hodin (sraz před vstupem do Vlašského dvora).

Aktuality, týkající se jak prohlídek a programu v synagoze v Čáslavi, tak i komentovaných procházek, zveřejňuje Nadační fond dr. Dagmar Lieblové na svých webových stránkách a facebookovém profilu.