Koncert na památku obětí holocaustu slavnostně otevřel synagogu v Čáslavi

12.06.2022

Koncert na připomínku obětí holocaustu z Kutnohorska uspořádal 12. června 2022 od 17,30 hodin Nadační fond dr. Dagmar Lieblové v nově opravené synagoze v Čáslavi. Vystoupil Dětský sbor Brno pod vedením sbormistryně Valerie Maťašové. Tento soubor patří mezi absolutní tuzemskou špičku jak v oblasti interpretace české i světové současné tvorby, tak i klasických skladeb. Záštitu nad tímto koncertem převzali velvyslanec Spolkové republiky Německo pan Andreas Künne a hejtmanka Středočeského kraje paní Mgr. Petra Pecková.

Počátkem června roku 1942 byly z kolínského nádraží nacistickými okupanty vypraveny tři transporty s označením AAb, AAc a AAd. Ty odvezly z Kolína, Kutné Hory, Čáslavi a dalších měst Kutnohorska celkem 2 206 židovských obyvatel, mužů, žen i dětí.

Koncert nebyl pouze připomínkou smutného 80. výročí deportace židovských spoluobčanů z Kutnohorska do Terezína a dalších koncentračních táborů. Byl také symbolickým vzdáním úcty obětem holocaustu, neboť právě tímto koncertem byla slavnostně otevřena Synagoga v Čáslavi veřejnosti. "Opravou podlah, vnitřních fasád, podlahovým topením, zprovozněním toalet a zázemím pro personál může budova sloužit veřejnosti celoročně. V dalších fázích přijdou na řadu restaurátorské práce v interiéru a na vstupních dveřích, vnitřní výmalba, celková obnova fasády a nakonec úprava okolí synagogy v klidovou zónu." přiblížil detaily prací a plány Martin Liebl, předseda správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a filantrop, z jehož darů je velká část oprav synagogy v Čáslavi financována.

Mezi návštěvníky koncertu byla řada významných osobností a zástupců veřejného, společenského i politického života. Mezi nimi například Mgr. Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje, JUDr. Vlastimil Málek, starosta Města Čáslav, doc. Vilém Blodig, zástupce ředitele Památníku Terezín a Ing. František Banyai, předseda Židovské obce Praha. Obzvláště potěšující byla účast potomků a členů rodin obětí a přeživších holocaustu.

Program koncertu byl sestaven jak z tradičních židovských písní, tak klasických chrámových i moderních skladeb. Jejich skvělá interpretace v podání Dětského sboru Brno byla návštěvníky odměněna dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Koncertem se podařilo naplnit slova, která Martin Liebl uvedl ve své závěrečné řeči. "Jsem pyšný na to, že se našemu nadačnímu fondu podařilo opravit a zrekonstruovat tuto synagogu a vytvořit zde prostor, kde může vzniknout důležité kulturní a vzdělávací centrum Kutnohorska. To bude nejen připomínat holocaust a osudy židovského obyvatelstva, ale přispěje i k dalšímu vzdělávání, osvětě a ke zvyšování kulturní a společenské úrovni tohoto regionu. Díky vám všem, kteří svými dary na tuto iniciativu přispíváte."

Fotografie: Klára Lieblová, https://photos.app.goo.gl/x7CTQnoN5JJxawNe9


Kontakt: Lenka Lieblová, info@nfdl.cz