Josef Bor a připomínka tragické březnové noci 1944

07.03.2021
Josef Bor
Josef Bor
Věra a Hana Bondyovy, před odjezdem do transportu (Foto: Soukromý archiv rodiny)
Věra a Hana Bondyovy, před odjezdem do transportu (Foto: Soukromý archiv rodiny)

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na vzpomínkový pořad o Josefu Borovi a připomínce 8. března 1944.

Pořad se uskuteční online 7.3. 2021 od 16 hodin při příležitosti 77. výročí tragické březnové noci z 8. na 9. března 1944 v Osvětimi-Birkenau, ve které došlo k největší masové vraždě československých občanů a bude věnovaný životu a dílu Josefa Bora, právníka, představitele Česko-židovského hnutí a předválečné židovské komunity v Ostravě a v Kutné Hoře.

Josef Bor (1906 - 1979), původním jménem Josef Bondy, byl advokátem a představitelem předválečné kutnohorské židovské komunity, který se později stal spisovatelem. Ve svých knihách se věnoval tématu Šoa a patří k významným autorům, kteří přispěli k porozumění osudu Židů během nejtemnější kapitoly lidských dějin. Je autorem celosvětově známých románů Opuštěná panenka a Terezínské requiem. V nich jako jeden z prvních českých spisovatelů beletristicky ztvárnil tragické osudy Židů během holocaustu. Sám ztratil v koncentračních táborech celou rodinu, která byla vyvražděna včetně dvou malých dcer Haničky a Věrušky.

Ukázky z celosvětově známých románů Terezínské requiem a Opuštěná panenka budou součástí programu.

Pořadem provází: vnučka Josefa Bora Adéla Hořejší společně s historikem Markem Lauermannem a Martinem Lieblem, předsedou správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové.

Vstupné dobrovolné: můžete přispět na veřejnou sbírku NFDL: https://www.nfdl.cz/darujte/

Odkaz na akci: https://us02web.zoom.us/j/81603653520?pwd=bUozTG1iNVZybE1UV1AzUHNBNWFUdz09

Akce se koná v rámci Připomínky židovské kultury na Kutnohorsku díky podpoře Města Kutná Hora, Středočeského kraje, Nadace Židovské obce Praha a Nadačního Fondu Obětem Holocaustu.