Hugo Meisl aneb vynález moderního fotbalu

12.11.2021

Vzpomínkový pořad vás při příležitosti 140. výročí narození seznámí s příběhem Hugo Meisla (16. 11. 1881 - 17. 2. 1937) legendárního trenéra rakouského "zázračného týmu" a ústřední osobnosti dějin evropského fotbalu, který byl průkopníkem moderního fotbalu. Ten charakterizují tři aspekty: jeho kvalita jako masové podívané, jeho komercializace a jeho organizátorská a hráčská a kulturní internacionalita. Hugo Meisl přispěl k zasazení fotbalu do profesionálních mezinárodních struktur, počínaje reformou FIFA, přes vytvoření mistrovství světa (ačkoliv chtěl vlastně vždy spíš mistrovství Evropy), až k organizaci evropských soutěží pro klubová a národní mužstva (založil tradici Středoevropského poháru jako předchůdce Ligy mistrů). Na Olympiádě v Berlíně v roce 1936 vyhrál se svým mužstvem stříbrnou medaili.

Přednášet bude Andreas Hafer, historik a vnuk Hugo Meisla, který společně se svým bratrem Wolfgangem napsal ceněnou biografii "Hugo Meisl: Vynález moderního fotbalu."

Připojit se k nám můžete 21. 11. 2021 od 15 h na platformě ZOOM: bit.ly/3n6HWpz. Záznam najdete i na našem Facebooku a Youtube.