Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku 2023

10.01.2023

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na již čtvrtý ročník akce Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku. Přihlásí se tím, stejně jako v minulých letech, k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá právě na tento den. 27. ledna 1945 osvobodila vojska Rudé armády koncentrační tábor Osvětim.

Registrační formulář: https://bit.ly/Stolpersteine2023

Informační plakát k akci zde.

Mapky popisující místa čištěných kamenů a doporučené trasy jsou k dispozici zde.

Proč akci pořádáme?

Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete na Kutnohorsku již přes 200. Jsou zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové již od roku 2015 na památku židovských spoluobčanů, kteří se stali oběťmi holocaustu.

Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu.

Co je cílem akce?

Tento rok se zaměřujeme na Stolpersteine, které jsou instalovány v Kutné Hoře, v Čáslavi a nově i ve Zruči nad Sázavou. Cílem akce je tedy jednak připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou na chodnících Stolpersteine umístěny, ale také dát široké veřejnosti návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány.

Kdo a jak se může akce účastnit?

Účast na akci Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku 2023 je volně přístupná všem zájemcům Ideální je se registrovat pomocí formuláře - zde si můžete  vybrat kámen/kameny, které vyčistíte. .Akce se mohou zúčastnit i náhodní zájemci, kteří se rozhodnou zúčastnit čistě spontánně v den jejího konání, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář.

Jak a čím čistit?

K čištění používejte čistící leštící pastu na mosaz a ostatní kovy, např. Silichrom (stojí 50,- až 80,-), kterou nanesete na povrch mosazné destičky a hadříkem jemně rozetřete. Pro zájemce je k dispozici instruktážní video z předchozích ročníků zde.

Čisticí prostředky pro účastníky akce budou zdarma k vyzvednutí od 10 do 17 hodin v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora), v Informačním středisku v Čáslavi (Náměstí Jana Žižky 197) a v Turistickém informačním centru ve Zruči nad Sázavou (Zámek 1, Zruč nad Sázavou).

Mohu na této akci fotit?

Vyčištěné kameny nebo i sebe při jejich čištění vyfoťte či natočte a vzniklé fotky i videa můžete zaslat na kontaktní mail info@nfdl.cz nebo vložit do alba či události na facebooku a instagramu s hashtagem #cistimeStolpersteine.

Smyslem akce je nejen připomenout oběti holocaustu v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, ale také dát veřejnosti v Kutné Hoře, Čáslavi, Zruči na Sázavou a dalších městech po celé republice  inspiraci k tomu, jak o památku obětí pečovat trvale.

)