Čístíme Stolpersteine 2024

16.01.2024

Stejně jako v předchozích letech, i letos pořádá Nadační fond dr. Dagmar Lieblové u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti akci Čistíme Stolpersteine na Kutnohorsku. Akce se tento rok uskuteční v pátek 26.1.2024 od 10 do 17 hodin.

Jaký je smysl akce?
Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete na Kutnohorsku více než 200. Vzdáváme tím úctu obětem holokaustu, na jejichž počest jsou kameny do země umístěny.

Kdo se může zúčastnit a jak?
Pokud máte zájem na čistění, využijte rezervační formulář na adrese https://bit.ly/Stolpersteine2024 a vyberte si, který kámen nebo kameny vyčistíte. Touto formou nám pomůžete zajistit, abychom v rámci této akce vyčistili co nejvíce kamenů.

Můžete také využít výdejní okénka v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora) a Informačním středisku v Čáslavi (Náměstí Jana Žižky 197), kde budou k vyzvednutí sady k čištění, a také mapky s umístěním Stolpersteine pro náhodné zájemce, kteří se rozhodnou zúčastnit, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář.

Kdy akce probíhá?
26. ledna 2024 od 10 do 17 h. V této době jsou také otevřena výdejní okénka v Kutné Hoře a v Čáslavi.

Které kameny čistit?
K výběru kamenů využijte registrační formulář, interaktivní mapu na https://bit.ly/Stolpersteine_Kutna_Hora nebo mapky ve výdejním okénku. Je výhodné zvolit si k čištění více kamenů blízko sebe (např. v jedné ulici), ale není to podmínka. Každý vyčištěný kámen se počítá.

Čím čistit?
Např. čistící leštící pastou na mosaz a ostatní kovy Silichrom, kterou nanesete na povrch mosazné destičky a hadříkem jemně rozetřete. Čisticí sadu si můžete vyzvednout ve výdejním okénku v květinářství Loukales nebo infocentru v Čáslavi. Samotné čistění je jednoduché, můžete se inpirovat pomocí tohoto videa.

Vyfoťte, jak jste Stolpersteine vyčistili a pošlete nám fotky na info@nfdl.cz nebo umístěte na instagram s hashtagem #cistimeStolpersteine.

Souhrnné informace v letáčku, který si můžete stáhnout.

Děkujeme za vaši účast!