Čistíme kutnohorské stolpersteine.

12.01.2022

Nadační fond dr. Dagmar Lieblové vás zve na akci Čistíme kutnohorské Stolpersteine 2022, koná se 27. ledna 2022 od 10 do 17 h u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. 

Registrace: https://bit.ly/stolpersteine_2022

Plakát ke stažení: https://bit.ly/stolpersteine2022_plakat

Fotky z čištění můžete sdílet v události na Facebooku nebo nám je zašlete na info@nfdl.cz. Děkujeme.

Proč akci pořádáme?

Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete na Kutnohorsku téměř 200.

Byly zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové v letech 2015 - 2021 na památku židovských spoluobčanů, kteří se stali oběťmi holocaustu.

Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu.

Co je cílem akce?

Cílem akce je tedy jednak připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou v Kutné Hoře a v Čáslavi Stolpersteine umístěny, ale také dát široké veřejnosti návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány.

Jak se zúčastnit?

Registrujte se na https://bit.ly/stolpersteine_2022 a vyberte si kámen/kameny, které vyčistíte.

Kdo se může zúčastnit?

Účast je volně přístupná všem zájemcům.

Jak zvolit kameny?

Je vhodné zvolit si k čištění více kamenů blízko sebe (například v jedné ulici, případně ve skupině ulic) - ale není to podmínka, každý vyčištěný kámen se počítá. Interaktivní mapa kamenů.

Čím čistit?

K čištění používejte čistící leštící pastu na mosaz a ostatní kovy, např. Silichrom (stojí 50,- až 80,-), kterou nanesete na povrch mosazné destičky a hadříkem jemně rozetřete.

Co když čisticí prostředky nemám?

Čisticí prostředky pro účastníky akce budou zdarma k vyzvednutí v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora) a Informačním středisku v Čáslavi (Náměstí Jana Žižky 197), kde bude zřízeno výdejní okénko, kde si můžete vyzvednout sadu s čisticími prostředky od 10 do 17 hodin.

Ve výdejním okénku bude k vyzvednutí také mapka s umístěním Stolpersteine pro náhodné zájemce, kteří se rozhodnou zúčastnit čistě spontánně v den jejího konání, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář.

Mohu na této akci fotit?

Vyčištěné kameny, sebe při jejich čištění... vyfoťte či natočte a vzniklé fotky i videa můžete zaslat na již zmíněný kontaktní mail info@nfdl.cz nebo vložit do alba či události na facebooku a instagramu s hashtagem #cistimeStolpersteine.

Smyslem akce je nejen připomenout oběti holocaustu v rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, ale také dát kutnohorské veřejnosti inspiraci k tomu, jak o památku obětí pečovat trvale.