Virtuální prohlídka synagogy v Čáslavi

23.12.2021

Kdo někdy navštívil synagogu v Čáslavi, jistě bude souhlasit, že je to místo s jedinečným příběhem, který začal dávno předtím, než se stala zapomenutou památkou. Je to také památka evropského významu, jediná ze dvou dochovaných synagogálních staveb Wilhelma Stiassnyho, postavená ve stylu maurské secese. A v neposlední řadě je to židovská památka, která přímo vyzývá k tomu, aby jí někdo vdechl nový život. Proto není náhodou, že jsme se v Nadačním fondu dr. Dagmar Lieblové (v rámci našeho úsilí o obnovu tradic židovské kultury a připomínku obětí holocaustu v Čáslavi a na Kutnohorsku) rozhodli zpřístupnit ji veřejnosti. Přestože v těchto měsících probíhá poslední etapa její rekonstrukce, můžete se na komentovanou prohlídku této stavby vypravit již nyní prostřednictvím internetu. Na virtuální prohlídku se dostanete z tohoto odkazu nebo přímo níže:

Pro zájemce o židovské památky v Čáslavi jsme připravili také edukační leták, který je seznámí nejen s osudy čáslavské synagogy, ale také s historií židovského oddělení městského hřbitova v Čáslavi. Tento leták si můžete stáhnout zde.

Virtuální prohlídka vznikla v rámci projektu Připomínka židovské kultury na Kutnohorsku, realizovaném v roce 2021 s podporou Nadačního fondu obětem holocaustu, Města Čáslavi, Města Kutné Hory a Středočeského kraje.