Čáslavská synagoga se probouzí k životu

14.07.2019

Výstava nazvaná "Dějiny Židů v Čáslavi" byla zahájena v sobotu 13. července v čáslavské synagoze. Podle autora expozice Marka Lauremanna to není náhoda. Ke zpřístupnění čáslavské synagogy došlo právě v letošním roce, kdy si připomínáme 120 let od jejího slavnostního otevření. Tehdy u toho byl císař František Josef, tentokrát si její jubileum připomněla řada Čáslavanů i přespolních.

    Výstava návštěvníkům přiblížila na osmi panelech historii a osudy místní židovské komunity a také příběh samotné synagogy. | Foto: Vladimír Havlíček

    Výstava návštěvníkům přiblížila na osmi panelech historii a osudy místní židovské komunity a také příběh samotné synagogy, jedinečné stavby maurské secese evropského významu od Wilhelma Stiassnyho. Zároveň výstava představila významné osobnosti, které z místní židovské komunity pocházely anebo k ní měly úzkou vazbu. Na příští termíny se připravují ještě tři nebo čtyři další panely.

    Synagoga s výstavou budou dále zpřístupněny 14. a 20. července, v Den židovských památek 8., 10. a 11. srpna, 24. srpna a také během Dnů evropského kulturního dědictví 7. a 8. září.

    Fotogalerii naleznete zde.

    Zdroj: Kutnohorský deník