Zveme vás na vzpomínkový pořad: architekt František Zelenka

18.10.2021

Vzpomínkovým on-line pořadem si připomeneme 117 let, které uplynuly od narození kutnohorského rodáka architekta Františka Zelenky (1904 -1944). Ten se kromě několika cenných funkcionalistických staveb proslavil také svými jevištními návrhy, ze kterých se světové proslulosti dostalo zejména jeho návrhům pro divadelní představení v terezínském ghettu. K účasti na vzpomínkovém pořadu, jehož hlavním hostem bude Ing. arch. Tomáš Kodet a který zahájíme v neděli 24.10.2021 v 15 hodin, se můžete přihlásit na platformě ZOOM.


František Zelenka se narodil v Kutné Hoře, v rodině židovských obchodníků s obilím (otec Theodor Zelenka, matka Kamila roz. Skučová). Vystudoval měšťanskou školu. Od roku 1920 byl členem Sdružení kutnohorského studentstva. V letech 1923-1928 studoval Školu architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze.

Již v mládí propadl kouzlu divadla. Pro kutnohorský Dámský židovský spolek zrealizoval již v roce 1925 scénu a výpravu pro inscenaci hry Princezna Pampeliška. Nejznámější je zřejmě jeho spolupráce s Osvobozeným divadlem, které společně s Voskovcem, Werichem a Ježkem zakládal. Zelenkova divadelní práce zahrnovala zhruba 150 inscenací jak v činohře, tak v opeře, baletu, revue a v dětských představení. Uplatnil se především jako scénograf, autor kostýmů a plakátů, a to i u divadelních inscenací významných režisérů, například Karla Hugo Hillara, Ferdinanda Pujmana nebo Jiřího Frejky.

Zelenka byl autorem návrhu administrativní budovy firmy Aero a svou stopu zanechal i ve funkcionalistické kolonii Baba v Praze 6. Realizoval portály obchodů i soukromé interiéry, jako například takzvaný Modrý pokoj v bytě Jaroslava Ježka v Kaprově ulici.

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (2015)
Modrý pokoj Jaroslava Ježka (2015)

Od roku 1939, kdy s ním divadla pro jeho židovský původ nesměla spolupracovat, jej zaměstnala pražská Židovská náboženská obec v oddělení Správy budov. Zde využil své zkušenosti z oblasti architektury, stavitelství a umění. Mohl se tak významně podílet na vytvoření návrhů a základů expozic Židovského ústředního musea, zejména pak navrhl špičkovou muzejní instalaci v Klausové synagoze.

Dne 13. července 1943 byl František Zelenka deportován i s rodinou do Terezínského ghetta, kde v těžkých podmínkách organizoval divadlo, navrhoval scény a kostýmy (například pro nejznámější dětskou operu Brundibár) a působil i jako režisér.

František Zelenka zahynul v říjnu 1944 buď při transportu z Terezína do Osvětimi, nebo během pochodu smrti do pobočného osvětimského koncentračního tábora v Gleiwitz.

Těšíme se na vás na ZOOMu.