Workshopy o židovských tradicích a zážitkové pedagogice k holocaustu v Digital Academy Kutná Hora – Malín

27.11.2024

Dne 25. listopadu 2024 realizoval Nadační fond dr. Dagmar Lieblové v Digital Academy v Kutné Hoře – Malíně sérii čtyř tematických workshopů, které účastníkům přiblížily židovské tradice a nabídly nové způsoby výuky o holocaustu prostřednictvím zážitkové pedagogiky a LARPových her. Workshopy byly určené pro žáky školy a díky grantové podpoře byly realizovány bezplatně.

Židovské tradice a kultura na Kutnohorsku

Workshopy o židovských tradicích měly za cíl seznámit žáky se základními pojmy židovské kultury, tradicemi a významnými místními památkami. Vedl je Marek Lauermann, který se dlouhodobě věnuje popularizaci židovské kultury a jejímu propojení s regionální historií. Úvodní část probíhala formou interaktivní diskuse, během níž si účastníci uvědomili své dosavadní znalosti o židovství. Následovala minipřednáška o židovských pohřebních tradicích a historii židovského hřbitova v Malešově.

Další část byla zaměřena na praktickou práci: žáci si pomocí pracovních listů vyzkoušeli číst hebrejské texty, například slova, která znějí podobně v češtině i hebrejštině. Největší ohlas měla aktivita, kdy žáci luštili hebrejské nápisy z fotografií židovských náhrobků, přičemž jim byly představeny moderní metody, jako je využití umělé inteligence k překladu a analýze textů. Workshopy ukázaly, jak propojit regionální historii s výukou multikulturní výchovy a občanského vzdělávání.

LARP: Zážitková pedagogika k tématu holocaustu

Dva workshopy zaměřené na obohacení výuky o holocaustu využívaly formát LARP (Live Action Role Play). Pod vedením Venduly Borůvkové, zkušené spisovatelky a dramaturgyně, která se dlouhodobě věnuje propojení historie a rolových her, se žáci zapojili do rolového workshopu "Jude raus!", který simuluje situace z období protektorátu Čechy a Morava. Účastníci se vžili do rolí fiktivních postav a v historicky věrně nastaveném příběhu museli činit rozhodnutí, která ovlivňovala osudy jejich postav. Hra poskytla prostor pro rozvoj empatie, kritického myšlení a komunikačních dovedností.

LARP "Jude raus!" zdůrazňuje nejen vzdělávací, ale také osobnostní rozvoj. Účastníci si procvičili improvizaci, argumentaci a schopnost reagovat na různorodé situace, přičemž byl kladen důraz na respektování historických faktů. Závěrečný debrief umožnil všem hráčům analyzovat své zážitky, sdílet dojmy a reflektovat význam a důsledky holocaustu v kontextu dnešní společnosti.

Význam a přínos workshopů

Tyto workshopy přinesly nový pohled na výuku historických témat a multikulturní výchovy. Účastníci ocenili interaktivní přístup a propojení zážitkové pedagogiky s didaktickými tipy, které mohou využít ve své praxi. Akce byla organizována za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, Středočeského kraje a měst Kutná Hora a Čáslav. Tyto aktivity přispívají k rozvoji tolerance, boji proti antisemitismu a k udržování historické paměti, která je zásadní pro porozumění kulturnímu dědictví a prevenci rasové nesnášenlivosti.

Nabídku kurzů a workshopů Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové naleznete zde.