Workshop o židovských tradicích na ZŠ Malešov: Ponoření se do historie a objevování kulturního dědictví

12.11.2024

V pondělí 21. října 2024 proběhl na ZŠ Malešov jedinečný workshop pro 15 žáků devátého ročníku, který je zasvětil do základů židovské kultury, historie a tradic, jež mají své hluboké kořeny i v jejich vlastním městě. Tento vzdělávací program, jehož lektorem byl historik Marek Lauermann, pořádal Nadační fond dr. Dagmar Lieblové ve spolupráci s Evropskou iniciativou na opravu židovských hřbitovů (ESJF), která se letos rozhodla podpořit opravu zdi židovského hřbitova v Malešově a zároveň nabídnout program zaměřený na židovskou kulturu a historii.

Úvodní část semináře: Interaktivní zkoumání židovství

Setkání začalo interaktivním workshopem, během kterého jsme si se žáky povídali o jejich dosavadních znalostech o židovství. Z jejich odpovědí jsme vycházeli i při navazující minipřednášce o židovských pohřebních tradicích, významu symboliky na náhrobcích a historii židovského hřbitova v Malešově. Tím jsme položili základy pro hlubší porozumění této části historie, která je neoddělitelně spjata s kulturním dědictvím regionu.

Seznámení s hebrejštinou a "čtení" náhrobků

Následovalo procvičování hebrejštiny, kdy žáci pomocí pracovních listů a jednoduché transkripční tabulky zkoušeli číst jednoduchá hebrejská slova. Byla vybrána slova, která mají v češtině (nebo angličtině) podobný zvuk, například "salát," "internet" či "sport." Tento úkol žáky velmi bavil a mnozí prokázali, že mají na čtení hebrejského písma talent. Nakonec si také vyzkoušeli rozluštit hebrejské nápisy na fotografii jednoho z náhrobků na místním židovském hřbitově.

V této části programu jsme žákům přiblížili také moderní metody využívání umělé inteligence při práci s historickými dokumenty, což jim umožnilo nahlédnout, jak může AI pomoci například s překladem nápisů nebo datací starých náhrobků.

Návštěva židovského hřbitova v Malešově

Po krátké svačině jsme se vydali na nedaleký židovský hřbitov. Tam jsme si v doprovodu paní Koutské povídali o vývoji funerální plastiky a ukazovali rozdíly mezi barokními, klasicistními a moderními náhrobky. Žáci se také seznámili s různými tvary a materiály, z nichž jsou židovské náhrobky vyrobeny, a zamysleli se nad otázkou, proč je hřbitov zanedbaný. Diskuse o osudu hřbitova posloužila jako dobrý příklad toho, jak dopady holocaustu stále ovlivňují naše kulturní dědictví. Na závěr procházky jsme si ujasnili, že židovské hřbitovy nám mohou nabídnout cenné informace o historii místa a jeho obyvatel.

Závěrečné shrnutí a reflexe ve škole

Workshop byl zakončen zpět ve škole, kde jsme si povídali o tom, co žáky zaujalo a co si z něho odnesli. Mnozí vyjádřili překvapení nad tím, kolik informací mohou náhrobky a symboly na nich prozradit, jiní byli nadšení z toho, že si vyzkoušeli číst hebrejštinu a rozpoznávat židovské symboly.

Podobné akce přinášejí žákům nejen poznatky o historii židovské komunity, ale pomáhají jim i porozumět kulturnímu bohatství svého vlastního regionu. Díky Evropské iniciativě na opravu židovských hřbitovů (ESJF) získali účastníci semináře příležitost pohlédnout do minulosti z jiného úhlu a odnést si z ní cenné ponaučení o významu paměti a úcty k historickému dědictví.