Na louce jsme zasadili žluté krokusy

16.10.2019

Hlízovský unikátní spolek ve spolupráci s Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové se 8. listopadu zapojil do mezinárodního projektu Krokus, realizovaného irskou organizací Holocaust Education Trust Irealand (HETI) a Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Tento projekt si dává za cíl zajímavou formou přiblížit mladým lidem tematiku holocaustu a propojit tak především školy, ale i žákovské s mládežnické skupiny na celém světě.

Smyslem celé této akce je připomenout si naprosto absurdní smrt jednoho a půl milionu židovských dětí v koncentračních táborech. Když se totiž cibulky krokusů zasadí kolem poloviny listopadu, nejlépe na veřejně přístupném místě, tak by mohly vykvést právě v období 27. ledna, kdy si připomínáme Mezinárodní den obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Žlutá barva symbolizuje Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni nosit na oblečení. Proto letos na podzim obdržela Mgr. Šimková z Hlízovského unikátního spolku cibulky žlutých krokusů, které spolu se starokolínskými skauty a místními dětmi zasadili do tvaru srdce.

Celá akce byla Mgr. Jitkou Šimkovou, hlavní organizátorkou, pojata jako svého druhu workshop, ve kterém se děti seznámily s osudy více než 50 dětských obětí holocaustu z Kutnohorska, především z Kutné Hory, Čáslavi, Starého Kolína, ale také z Církvice či Červených Janovic. Proto dostalo každé ze zúčastněných dětí jeden z padesáti připravených žlutých lístků se jmény těchto dětských obětí, na jejichž památku zasadily jeden žlutý krokus. Každý, kdo zasadil cibulku, tak věděl, kterému vyhaslému životu prokazuje úctu.

Krokusy byly sázeny podle šablony připravené Mgr. Ladou Lisou tak, aby vytvořily symbol srdce. S osudy zavražděných židovských dětí pak účastníky trpělivě seznamovala Kristýna Myřátská, studentka 1. ročníku Gymnázia J. Ortena v Kutné Hoře a průvodkyně v Synagoze v Čáslavi. Ta pak společně s dr. Markem Lauermannem, ředitelem Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, seznámila přítomné s osudy dr. Lieblové, kutnohorské rodačky, která jako jediná z rodiny přežila hrůzy koncentračních táborů a následně věnovala celoživotní úsilí připomínce památky obětí holocaustu. Jedněmi z nich byla její desetiletá sestra Rita a také spolužačka Hana Haimová.

Jak řekl dr. Lauermann, tak by Dagmar Lieblová byla jistě hrdá a nadšená, že se podobné akce na Kutnohorsku konají a že osud židovských spoluobčanů není, alespoň části dnešní společnosti, lhostejný. A že je skvělé, že se do akce zapojilo ve svém volném čase tolik dětí i dospělých. Tvar žlutého srdce na památku židovských dětí, které byly za války připraveny o život, uvidíme pokaždé, když krokusy vykvetou. Zároveň je zde umístěna i pamětní deska, aby se mohl kdokoli dozvědět a připomenout si strašlivé události lidských dějin, na které se nesmí nikdy zapomenout.

Text článku: Mgr. Marek Lauermann, PhD.

Seznam dětí zavražděných v době 2. světové války sestavila Jitka Dušková z Městské knihovny Kutná Hora dle archivu na webových stránkách Institutu Terezínské iniciativy.

Sázení krokusů svou přítomností a následnými články podpořili i René Svoboda ze zpravodajského webu svoboda.info a Richard Karban z Kutnohorského deníku.

Zdroj: https://ozivlalouka.maweb.eu